hip-flask-4366464_1920

10 věcí, které jste o rumu možná nevěděli

Že je rum skvělý nejen samostatně, ale i do koktejlů, to už jistě víte. Že Bucanero je poctivý dominikánský rum, který díky své sladší chuti okouzlí nejen muže, ale i dámy, to víte taky. Ale co nejrůznější zajímavosti ze světa samotného rumu? Připravili jsme si pro vás 10 faktů, které jste o tomto destilátu z cukrové třtiny možná nevěděli.

1. Rum je nejstarší tvrdý alkohol na světě.

Tedy, alespoň co se rekreačních účelů týká. Už před rumem byl alkohol využíván v medicíně. V 17.století ale v Karibiku vznikl rum, který byl přímo určen k pití a pobavení. Už dřív ale v Indii a Číně vyráběli drinky z fermentované cukrové třtiny, takže v principu sahá rumová historie ještě dál.

2. Rum místo peněz

Rum byl považován za vzácnou komoditu a tak v minulosti nahrazoval platidlo – dal se vyměnit za zboží i služby. Problém však spočíval v tom, že mnozí pracující, kteří místo výplaty dostali rum, svoji výplatu doslova a do písmene propili. Do jisté míry ale rum jako platidlo zůstalo dodnes. Jen si vzpomeňte. Určitě jste už někoho pozvali kamaráda na panáka Bucanera, třeba jako odměnu za laskavost.

3. Rum působí blahodárně na vlasy

Nebo se to alespoň v minulosti tvrdilo. Rum prý zabraňoval ztrátě vlasů, čistil a posiloval je. No, co je na tom pravdy nevíme, ale můžete si u další skleničky Bucanera říkat, že děláte něco (nejen) pro krásu.

4. Rum jako konzervant

Britský námořník a válečník admirál Nelson, zemřel při bitvě u Trafalgaru. Protože už ale nějakou dobu cítil, že přichází jeho čas, vozil sebou velký sud rumu. Poté, co zemřel, naložila jej jeho posádka do sudu a až po doplutí jej se všemi náležitostmi. Těžko však říct, zda si to admirál přál z požitkářského či praktického hlediska…:-)

5. 80 % celosvětového rumu pochází z Karibiku

Včetně našeho dominikánského rumu Bucanero. Je to proto, že základní rumová surovina – cukrová třtina –  má v Karibiku nejlepší podmínky k růstu, tak se jí tam nejen dobře daří, ale i skvěle chutná. Navíc rumové koktejly ke zdejšímu počasí prostě skvěle pasují.

6. Barvu rumu ovlivňuje délka zrání

I v naší nabídce najdete rum bílý, Blanco, i rumy více či méně karamelové barvy. Bílý rum zraje v sudech z bílého dubu nejkratší dobu. Platí tedy, že čím déle je rum v sadu, tím intenzivnější má barvu.

7. Po otevření lahve byste měli trochu odlít

Říká se, že první kousek patří přátelům, rodině a všem blízkým, kteří už nejsou mezi námi. V některých kulturách se říká pro svaté. Pořád ale platí, že první dávka by se měla vylít na zem jako uctění památky.

8. Nejstarší rum patří dolů

Pokud se dostanete na prohlídku do nějakého rumového skladu, můžete si ověřit, že ten nejstarší rum je skladován vždy vespod. Ten nejmladší najdete naopak nahoře. Když se dozrálý sud odstraní, doplní se na jeho místo druhý nejstarší rum atd.

9. Pro anděly

Stejně jako zesnulí blízcí, i andělé si zaslouží drobnou odměnu. Možná proto se část rumu (ale nejen toho), která se odpaří při produkci, nazývá tzv. andělský podíl.

10. Třaskavý koktejl

Jak už jsme říkali, rum se používalo jako platidlo. V 18. století se námořníci chtěli pojistit, že dostávají skutečný rum, tak vždy kousek smíchali se střelným prachem. Pokud došlo k zážehu, rum byl pravý. 

Share on facebook
Share on print
Share on email